יחידות אחסון

מטבח ללא יחידות אחסון הוא כיור עם אוסף של כלים חשמליים שונים – יחידות האחסון הן אלו שמעניקות למטבח את נפחו, ומהוות את חלקו המהותי בכך שהן מכילות את האביזרים והמצרכים הרבים הנדרשים לפעילות השגרתית של המטבח.

גם במטבח החוץ, יחידות האחסון מהוות חלק מהותי מגופו של המטבח, וכך הן מקבלות חשיבות אסתטית חשובה נוסף על הצרכים הפונקציונליים הנדרשים מהן.

בחירה נכונה של יחידות האחסון היא מה שהופכת את המטבח לנעים ולזמין עבור המשתמש – הן מגדירות את אופני הפעולה במטבח, הן עוזרות לייצב את המבנה ההנדסי שלו, והן מסייעות לקבוע את הטון העיצובי שלו.

סידור יחידות אחסון

החשיבות העיקרית של יחידות האחסון מתבטאת בתרומה העיקרית שלהם לפעילות נכונה במטבח.

בעוד שרבים נוטים לתכנן את התצורה ההנדסית של המטבח ראשית, ורק לאחר מכן לחלק את המקומות הפנויים ליחידות אחסון, אופן הדברים הנכון יהווה סינתזה בין השניים, כאשר בחירת ומיקום יחידות האחסון מתכתב ללא הרף עם ההחלטות אודות התצורה ההנדסית של המטבח.

באופן הזה ניתן לייצר מטבח שיעודד זרימה בתנועה בסביבתו, וכך להפוך את כל הפעילות במטבח ליעילה יותר ולנעימה יותר.

באמצעות הקדשת תשומת לב לנקודות הבאות, ניתן לתכנן היטב את סידור יחידות האחסון של מטבח החוץ:

  • אופי הפעילות במטבח:

חשוב להבין את אופי הפעילות במטבח החוץ כדי לדעת אילו יחידות אחסון הוא דורש.

אסור לשכוח שמטבח החוץ מהווה מוקד משני למטבח הפנים הגדול יותר, ולרוב אין צורך לאבזר את מטבח החוץ באופן מלא.

לכן יש צורך להבין מה יהיו הפעילויות העיקריות במטבח החוץ על פי אמצעי הבישול המצויים בו.

  • חלוקת המטבח לאזורים:

מטבח החוץ אמנם אינו גדול למדי, אך הוא מחולק לאזורי פעילות שונים כמו כל מטבח אחר, ויש להבין היטב כיצד כל אזור מוגדר.

באופן הזה, ניתן להתאים את יחידות האחסון באופן נכון בהתאם לפעילות השוררת סביבם, ולאפשר גישה מהירה וישירה אל האביזרים והמצרכים המוכלים ביחידות האחסון תוך כדי העבודה.

כך לא יהיה צורך להתרוצץ הלוך ושוב במטבח החוץ, כאשר האמצעים הייעודיים עבור כל פעילות יהיו תמיד בהישג יד.

  • בקרת הזרימה במטבח:

החל מסדר גודל מסוים, העבודה במטבח החוץ מפסיקה להסתכם בעמידה במקום אחד ומתחילה להתאפיין בתנועה ברחבי המטבח בהתאם למוקדי הפעילות.

בעוד שיש לתכנן את התצורה ההנדסית של המטבח באופן שתשקף את התנועה הזו, יש לתכנן כך את מיקום יחידות האחסון, כך שיהוו תחנה טבעית במהלך התנועה במטבח.

  • בחירת יחידות אחסון נכונות:

כאשר מתכננים היכן צריכות יחידות האחסון להיות ממוקמות ומה יכילו, יש לשקול גם מה תהיה תצורת האחסון הטובה ביותר.

אין טעם ביחידות אחסון נגישות כאשר האביזרים המוכלים בהם נמצאים בתוהו ובוהו וקשה לשלוף מהם את המצרך הרצוי – לכן יש לבחור יחידות אחסון שיתאימו היטב לאופי האביזרים ויאפשרו לסדר אותם בתוך יחידת האחסון באופן יעיל.

נוסף לכך, יש לזכור שהמטבח הוא אלמנט דינמי אשר מתפתח עם הזמן, וכך מלאכת בחירת יחידות האחסון לא צריכה להיות מחושבת, אלא אסטרטגית – יש להניח שנרצה בעתיד לשנות מעט את הסידור, להוסיף אביזרים או להוציא אחרים, וכך לבחור יחידות אחסון שאינן מתאימות רק לצרכים הנוכחיים שלנו אלא שיוכלו להתמודד גם עם שינויים כאשר אלו יבואו.