שיקולים בבחירת ריהוט מרפסות

במדינה בה פרויקטי תמ"א צצים בכל פינה, המרפסות כובשות במהירות את בנייני המגורים ודורשות תשומת לב מן הדיירים.

מרפסת בכל גודל היא פוטנציאל ליצירת פינת חמד נעימה שניתן ליהנות ממנה בכל יום בשנה – כן, בהתאם למיקום של הדירה, לאופי של המרפסת ולריהוט שנמצא בה, היא יכולה לשמש אף בימי החורף הקרים ובימי הקיץ החמים.

באמצעות בחירה נכונה של רהיטים ניתן להשיג את המיטב מן המרפסת, וליהנות ממנה באופן הטוב ביותר.

 

אילו רהיטים לבחור עבור המרפסת

הדבר הראשון שצריך לשקול הוא אילו רהיטים אנו רוצים עבור המרפסת שלנו?

התשובה לשאלה הזו תלויה במשתנים רבים, ובראשם הגודל של המרפסת – מן הסתם, ככל שהמרפסת גדולה יותר כך יהיה ניתן לאבזר אותה ברהיטים רבים יותר וגדולים יותר.

להלן רשימה של רהיטים פופולריים והשיקולים שיש לבצע בעת הבחירה האם לכלול אותם במרפסת או לא:

 • כיסאות ישיבה:

מבחינת הכיסאות, לא צריך להיות שיקול כלל – הם אלמנט הכרחי במרפסת, והם הדבר הראשון שצריך לשלב בה.

השימוש הטוב ביותר במרפסת הוא שהות בה, והכיסאות מאפשרים לעשות זאת בנוחות ומבלי שהדבר יימאס.

לכן יש צורך להקדיש משאבים קודם כל עבור כיסאות, ולא עבור מקומות ישיבה באשר הם – מיטות שיזוף ונדנדות עשויות להיות מהנות, אך הן עשויות גם להימאס כאשר נרצה לשבת בנינוחות וביציבות, ולכן הן צריכות לבוא בנוסף לכיסאות ולא במקומם.

 • ספה וכורסאות:

האלמנטים היחידים שיכולים להחליף כיסאות הם ספה או כורסאות, במידה ויש מקום עבור אלה.

ספה וכורסאות גם הם משמשים מושבים יציבים ונוחים שניתן לשהות עליהם לאורך זמן, וכך מספקים את אותה הפונקציה.

 • שולחן:

אלמנט חשוב נוסף עבור המרפסת הוא שולחן, אשר מאפשר להפוך את השהות בה לנוחה יותר ולאפשר לבצע בה שלל פעולות אחרות – החל מלהשתמש במחשב או להניח כוסות שתייה ואף לעשות ממש ארוחה במרפסת.

במרפסות קטנות, ניתן להסתפק בשולחן קפה פשוט שיאפשר אירוח למספר מצומצם של מבקרים או התנהלות רחבה יותר עבור אדם יחיד.

אך באם יש די מקום במרפסת, ניתן לשקול לבחור בשולחן אוכל במקום בשולחן קפה כדי לאפשר לאכול בה – ואם המרפסת גדולה דיו, ניתן אפילו לשלב את שני סוגי השולחנות.

את השולחן או השולחנות יש לבחור בהתאם לכיסאות או למושבים וכך להבטיח אינטגרציה נכונה ביניהם.

 • נדנדה:

כיסאות נדנדה או ספסלי נדנדה יכולים לשמש כתוספת נעימה ומהנה עבור המרפסת.

אלו קיימים בסגנונות רבים ובגדלים שונים, וכך מאפשרים התאמה לסוגים שונים של מרפסות בכל סדר גודל.

עם זאת, יש לזכור שעדיין מדובר באלמנטים גדולים יחסית להיותם מקומות ישיבה, וכך לשקול האם המרפסת מספקת די מקום עבור הנדנדה.

 • מיטות שיזוף:

רתימת המרפסת כדי לשכב וליהנות מהשמש על גבי מיטת שיזוף יכולה להיות חוויה מהנה במיוחד, וניתן לשקול את השילוב של מיטת שיזוף באם גודל המרפסת מאפשר זאת.

עם זאת, יש לזכור שהגודל משחק כאן תפקיד משמעותי, שכן מיטות שיזוף דורשות מקום רב, ולא מומלץ לשלב אותן באם המרפסת קטנה מידי.

 • אביזרי חימום, קירור והצללה:

כדי לאפשר שהייה במרפסת גם כאשר הטמפרטורות מקצינות או כאשר השמש קופחת, מומלץ לשלב רהיטים או מכשירים שנועדו לחימום, קירור או הצללה.

אביזרים כאלה הם רבים ומגוונים, החל מסככות ורשתות למיניהן ועד למכשירים חשמליים הנועדו לצנן את האוויר או לחמם אותו.

 • רהיטי אחסון:

ארונות, ארגזים, סלים ושלל אמצעי אחסון אחרים יכולים להיות שימושיים במיוחד במרפסת.

הם מאפשרים לשלב אביזרים שונים במרפסת כך שיהיה בהישג יד, או לאחסן אביזרים אחרים כאשר תנאי מזג האוויר מאיימים לפגוע בה.

ROYAN

תצורת הרהיטים

כל אחת מקטגוריות הרהיטים שצוינו לעיל מכילה אינספור דגמים שונים, וכך בעיקר המחלקות המרכזיות הנדרשות למרפסת – הכיסאות והשולחנות.

לכן, גם לאחר ההחלטות אודות אילו רהיטים יאבזרו את המרפסת צריך להמשיך ולהחליט באופן נקודתי יותר, כיצד אלו ייראו.

לפני בחירה של דגמים ספציפיים, של צבעים ושל חומרי גלם, יש להתעכב קודם כל על התצורה הכללית של הרהיטים הללו מבחינת הגודל והגובה.

 • במרפסת גדולה, ניתן לבחור ברהיטים מכל גודל וכך לאבזר את המרפסת כראוי – כך יש לשים את העיצוב, הנוחות והפונקציונליות של הרהיטים בעדיפות עליונה ולבחור את הדגמים שישקפו זאת היטב.
 • במרפסת קטנה, יש לבחור ברהיטים קטנים יותר כדי למנוע חלל צפוף מידי, אך יש להקפיד שהדבר אינו בה על חשבון הנוחות של הרהיטים.
 • במרפסת נמוכה, כאשר השוליים שלה נמוכים, או כאשר השכנים והעוברים והשבים יכולים לראות אותה טוב יחסית, מומלץ להעדיף רהיטים נמוכים, ובמיוחד כיסאות ושולחנות נמוכים.

עיצוב ופונקציונליות

כל היבט של עיצוב פנים דורש ביצוע החלטות תוך שאיפה לאיזון בין עיצוב לפונקציונליות, והמרפסת אינה שונה בכך.

הבחירות הללו נעשות בהתאם לתצורה של הרהיטים – הגודל שלהם, הצבעים שלהם, הצורה שלהם, חומרי הגלם שלהם ועוד.

יש להקדיש תשומת לב להיבטים הבאים ולנסות לבחור את הריהוט כך שישקף את האיזון הנכון ביותר בין כולם:

 • עמידות: רהיטי המרפסת חשופים לפגעי מזג האוויר, ולכן יש לוודא שהם עמידים דיו כך שלא יתבלו במהירות – יש לשאוף לאריכות חיים כללית, אך לבדוק גם עמידות ללחות, לרטיבות, לקרניים על סגולות וכדומה.
 • ניקיון: חלק מן ההיבט הפונקציונלי של הרהיטים הוא קלות הניקוי שלהם – רהיטים שונים עשויים להיות רגישים לחומרי ניקוי מסוימים, או לדרוש הליכי אחזקה מסובכים, וכך כדאי לשאוף לריהוט שמאפשר תחזוקה וניקיון פשוטים ככל האפשר.
 • נוחות: ככלות הכל, הרהיטים אינם רק אלמנטים ויזואליים, אלא נעשה בהם שימוש תדיר, וכך יש לוודא שהם נוחים לשימוש – הן כשלעצמם הן בשילוב זה עם זה.
 • הרמוניה עיצובית: ריהוט המרפסת מהווה את עיקר המרחב העיצובי שלה, וכך יש לדאוג שהרהיטים ישתלבו זה עם זה מבחינה עיצובית וייצרו לבסוף חלל אסתטי נעים ומזמין.
 • התאמה מרחבית: הרהיטים צריכים להתאים לגודל המרפסת ולהתחלק בה באופן נכון – חלל ריקני מידי לא יהיה נעים לעין ועשוי ליצור תחושת ניכור, ואילו חלל צפוף מידי גם יסבול מחסרונות אסתטיים, אך גם לא יהיה נוח לישיבה.

בחירת חומרי הגלם

חלק מהותי מיצירת המאזן שבין אסתטיות לפונקציונליות עבור הרהיטים היא בחירת חומרי הגלם שישמשו עבורם.

חומרי הגלם שונים זה מזה בערכים האסתטיים והפונקציונליים שלהם כאחד, ויש לשקול אותם היטב בהתאם לתנאים השוררים בסביבת המרפסת, לאופי השימוש במרפסת ולצרכים העיצוביים הנדרשים ממנה.

באופן כללי, ישנם שלושה חומרי גלם עיקריים המשמשים לריהוט המרפסת – מתכת, עץ ופלסטיק:

 • מתכת: המתכות, ובעיקר אלומיניום, יכולים לשמש היטב כריהוט למרפסת מכיוון שהגמישות העיצובית שלהם מאפשר שילוב נכון שלהם בה והתכונות הפיזיות החיוביות שלהם ישמרו עליהם תקינים ויציבים לאורך זמן – עם זאת, חסרון מרכזי של מתכות הוא רגישות תרמית גבוהה, וכך הם עשויים להיות בעייתיים במרפסות שחשופות לאור שמש ישיר בחלקים ממושכים של היום.
 • עץ: העץ, הראטן והבמבוק הם חומרי גלם נהדרים מבחינה אסתטית, הם משתלבים היטב בכל חלל והם משדרים חמימות ומשפחתיות – מבחינה פונקציונלית, עשויים להיות חסרונות לרהיטים שכאלה, ולכן יש לוודא שניתן לשמור על תחזוקה נכונה שלהם.
 • פלסטיק: פלסטיק הוא חומר גלם נפוץ לריהוט מרפסות מתוך העלות הנמוכה שלו, אך יש לו חסרונות משמעותיים – הוא רגיש לקרניים על סגולות, הוא עשוי להישבר ולהינזק, הוא בעל ערכים אסתטיים נמוכים והוא חומר לא אקולוגי בעליל.
 • חומרי גלם אחרים: ישנם חומרי גלם רבים אחרים שיכולים לשמש עבור אלמנטים שונים במרפסת, כמו בד, אבן וזכוכית – השימוש בהם לריהוט מועט, ויש לשקול אותו בקפידה מכיוון שעשויים להיות לחומרים אלה חסרונות בעייתיים.